Život je čekání na to, kdy se naše sny změní ve skutečnost.

Japonsko je součástí anime........

11. června 2009 v 11:28 | Ju-animea |  ANIME? FOR YOU?
Japonsko- jako takové - je nedílná součást našeho oblíbeného anime. V mnoha seriálech totiž narazíme na různé japonské termíny a podobné věci, které jsou charakteristické pro tuto zemi.

Japonsko

:Nihonkoku/Nipponkoku) je ostrovní stát ve východní Asii. Na západě ho Korejský průliv odděluje od pobřeží Koreje, Japonské moře ho odděluje od Severní Koreje a Ruska. Japonské ostrovy Rjúkjú z východu ohraničují Východočínské moře a na jihu sahají až k Tchaj-wanu.
Jméno Japonska doslova znamená Země vycházejícího slunce:(ni, slunce), (hon, původ), (koku, země).
Symbolem Japonska je sopka Fudžijama (Fudžisan).

Geografie

Japonsko je tvořeno řetězem ostrovů . Největší ostrovy jsou (od severu k jihu) Hokkaidó , Honšú (, největší ostrov), Šikoku, a Kjúšú . K těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. .
Protože Japonsko je země z velké části hornatá a pokrytá lesy, lidé se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká;
Slabá zemětřesení jsou častá, protože Japonsko se nachází na hranici tří tektonických desek. Velká zemětřesení se vyskytnou během každého století několikrát a často také vyvolají vlny tsunami.

Podnebí Japonska je oceánské, vlhké a monzunové, ale díky rozloze země se klima v různých oblastech liší. Období dešťů začíná na Okinawě počátkem května, na ostrově Honšú pak uprostřed června, kde trvá cca 6 týdnů. Na přelomu léta a podzimu přinášejí silné deště také tajfuny.

Japonsko se dělí na 47 prefektur. Hlavní město Japonska Tokio má 8,2 milionů obyvatel, včetně předměstí až cca 12 milionů.
Další významná města:
Hlavní ostrovy:Kultura

Tradiční japonské divadlo a japonské divadlo kjógen byly vyhlášeny jako světové nemateriální kulturní dědictví UNESCO.
Japonský styl malby či kresby se nazývá manga.
Japonská kinematografie obohatila filmy o žánry: anime, džidaigeki - japonské historické filmy o samurajích, japonský horor (J-horor), filmy s obřími netvory (kaidžú), pink filmy (název z angličtiny) - japonská "softcore" pornografie, filmy o Jakuze.

Náboženství

Hlavními japonskými náboženstvími jsou šintoismus a budhismus. Specifikou Japonska je, že většina lidí se hlásí k oběma hlavním náboženstvím. Ke křesťanství se hlásí 1 % obyvatel (podle jiných údajů až 6 %). V zemi také působí mnoho sekt, které tato náboženství kombinují.

Zajímavosti

Mezi nejznámější japonské výrazy patří například sakura (japonská třešeň), kimono (tradiční japonský oděv), samuraj (bojovník), karate (bojové umění), kamikaze (sebevražední letci), harakiri (sebevražda mečem), gejša (společnice), ikebana (umění aranžování květin), bonsaj (malý strom; jejich vzhled je však stejný jako u velkých stromů), origami (skládačky z papíru) a katana (japonský samurajský meč).

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama